League
2A & 3A Schools
4A Schools
Everett
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
Boys Cross Country
   League  Overall
 WLWL
Archbishop Murp0000
Arlington0000
Cascade0000
Cedarcrest0000
Edmonds-Wd0000
Everett0000
Glacier Peak0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lake Stevens0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Marysville-Get0000
Marysville-Pil0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mount Vernon0000
Mountlake Ter0000
Oak Harbor0000
Shorecrest0000
Shorewood0000
Snohomish0000
Stanwood0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Sep 18
Final
Scored By: Stephanie.Tastad
66Mariner
26Glacier Peak
101Cascade
NSArchbishop Murp
40Lynnwood *


Final
Scored By: David.LeWaren
44Kamiak
114Everett
42Edmonds-Wd
40Snohomish *


Thursday, Sep 19
Final
Scored By: Eric.Hruschka
82Shorewood
45Monroe
117Marysville-Pil
18Jackson *


Final
Scored By: Randy.Edens
35Mountlake Ter
41Mount Vernon
44Marysville-Get *


Saturday, Sep 21
Time TBD
Three Course Challenge
Tenino
Stevenson
R A Long
Oak Harbor
Meadowdale
La Center
Ilwaco
Hockinson
Elma
Columbia - White Salmon
Centralia
Black Hills
Seaside, OR *


Camp Rilea
Time TBD
Sultan
Stanwood
Shorewood
Shorecrest
Sedro-Woolley
Peninsula
Oak Harbor
Nooksack Valley
Meridian
Lakewood
Lake Stevens
Kings
Everett
Edmonds-Wd
Cedar Pk Chr Bo
Cascade
Cascade
Burlington-Ed
Blaine
Arlington
South Whidbey *


SWHS
Time TBD
Brooks Fort Steilacoom Invitational
Kamiak


FtSteil
8:20 AM
Pacific HS Invitational
Snohomish


Elkhorn GC
10:00 AM
Ferndale
South Whidbey *


SWHS
10:30 AM
South Whidbey Invite
Mount Vernon *


SWHS
3:00 PM
Battle of the 509
Rogers (Spk)
Pullman
Prosser
Okanogan
North Central
Mountlake Ter
Mead
Gonzaga Preparatory School
Cheney *


Fariways G
7:00 PM
Woodbridge Invitational
Glacier Peak


Silverlake
coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Cross Country Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Everett Opponent  
* Wed, Sep 11 Everett 93 Archbishop Murphy NS
Cascade 125
Cedarcrest 40
Glacier Peak 20
* Wed, Sep 18 Everett 114 Snohomish (Host) 40
Edmonds-Woodway 42
Kamiak 44

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Sep 21 South Whidbey Invite
South Whidbey (Host)
Arlington
Burlington-Edison
Blaine
Cascade
Cascade
Cedar Park Chr. (Bothell)
Everett
Edmonds-Woodway
Kings
Lakewood
Lake Stevens
Meridian
Nooksack Valley
Oak Harbor
Peninsula
Shorecrest
Sultan
Stanwood
Shorewood
Sedro-Woolley
Away SWHS
* Thu, Sep 26
Mount Vernon (Host)
Everett
Glacier Peak
Mariner
Stanwood
3:45 PM Away SVC
Sat, Sep 28 Nike Portland Invite
TBD Blue Lake
Sat, Oct 5 Nike 13th Annual Twilight Invitational
Marysville-Getchell (Host)
2:45 PM Away CdrcrstG
* Thu, Oct 10
Cedarcrest (Host)
Everett
Edmonds-Woodway
Jackson
3:45 PM Away McCormik
* Thu, Oct 17
Mariner (Host)
Cascade
Everett
Jackson
Kamiak
3:45 PM Away MCLM
        Everett/Mukilteo Meet

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Oct 26, 10:00 AMWesco Championships at Lakewood High School
 Nov 2, 10:00 AMDistrict One Championship at South Whidbey High School
 Nov 9, 9:00 AMState Championships at Sun Willows Golf Course
 

Copyright 2007-2016 CTLAthletics.com
Advertising Privacy Policy